Τρίποντη νίκη πήρε ο Μακεδονικός, περνώντας με 1-3 σετ από το ΔΑΚ Αγίου Παύλου απέναντι στον Κεραυνό, και μπαίνοντας πια σε ρυθμό… ντέρμπι κορυφής!
Οι «πράσινες» δυσκολεύτηκαν αρκετά από το παιχνίδι και το πείσμα των γηπεδούχων, όμως «καθάρισαν» το μυαλό τους σε κρίσιμο σημείο του τρίτου σετ και κατάφεραν να προηγηθούν με 1-2, ανοίγοντας έναν πιο εύκολο δρόμο προς την επικράτηση δίχως απώλεια βαθμών.
Πορευόμενες χέρι-χέρι, οι ομάδες της HOOP και του Μακεδονικού θα αναμετρηθούν την επόμενη εβδομάδα στον Εύοσμο, για το απόλυτο ντέρμπι της Α ΕΠΕΣΘ Γυναικών! Με έναν βαθμό να τις χωρίζει – και τον τρίτο Πανελλήνιο πλέον αρκετά πίσω – όλα τα φώτα στρέφονται πια σε αυτό το παιχνίδι!
Κεραυνός Αγίου Παύλου – Μακεδονικός 0-3 (24-26, 25-14, 20-25, 16-25)