3rd Easter Basketball Tournament 18-20 Απριλίου 2023

Με μεγάλη μας  χαρά σας προσκαλούμε στο «3rd Easter Basketball Tournament» για ένα τριήμερο γεμάτο από μπάσκετ και όμορφες στιγμές!

Στόχος

Με τη συμμετοχή των νεαρών αθλητών στο τουρνουά προσδοκούμε την ανάπτυξη της φιλίας, της ευγενούς άμιλλάς αλλά και της συνεργασίας μεταξύ των αθλητών, προπονητών και ομάδων. Το “Easter Basketball Tournament” δίνει την ευκαιρία σε όλους μας να διασκεδάσουμε πραγματικά και μέσα από το παιχνίδι να δώσουμε το παράδειγμα για τις αξίες της ζωής.

Διοργάνωση

Το τουρνουά διεξάγεται στην συμπρωτεύουσα πόλη της Ελλάδας, Θεσσαλονίκη και λαμβάνει μέρος στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Μακεδονικού, στο κλειστό της Ευκαρπίας και στο ΕΑΚ Νεάπολης, υπό την αιγίδα του υπουργείου Μακεδονίας Θράκης και της ΕΚΑΣΘ.

Χρονική Περίοδος

Τρίτη 18 Απριλίου
Πρωί-μεσημέρι: Άφιξη Ομάδων
14:00 | Τεχνική σύσκεψη διοργανωτών και υπευθύνων ακαδημιών στα συνεργαζόμενα ξενοδοχεία

Τρόπος Διεξαγωγής

Όλες οι ομάδες θα χωριστούν σε 2 ομίλους των 4 ομάδων, ύστερα από κλήρωση που θα γίνει από την οργανωτική επιτροπή.

Α’ Φαση

• Στην Α’ φάση θα αγωνιστούν όλες οι ομάδες μεταξύ όλων που ανήκουν στον ίδιο όμιλο. Σε κάθε αγώνα της Α’ φάσης  η νικήτρια ομάδα θα λαμβάνει δύο (2) βαθμούς, η ηττημένη έναν (1) βαθμό.
  • Στο τέλος της πρώτης φάσης θα υπάρξει κατάταξη των ομάδων σύμφωνα με τους βαθμούς που συγκέντρωσε η κάθε μία, με πρώτη αυτή που συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς, δεύτερη αυτή με τους αμέσως λιγότερους κ.ο.κ. ισχύουν τα μεταξύ τους παιχνίδια (νίκη ή ήττα) η διαφορά πόντων .
  • Σε περίπτωση ισοβάθμιας δύο ή περισσοτέρων ομάδων στο τέλος της Α΄ φάσης

Τελική Φάση

Στην Τελική φάση  θα αγωνιστούν ο 1ος Α ομίλου-1ο  Β ομίλου, 2ος Α ομίλου-2ο  Β ομίλου κ.ο.κ, και θα βγει τελική κατάταξη.

Κύπελλα – Έπαθλα

• Όλοι οι συμμετέχοντες θα παραλάβουν στο τέλος αναμνηστικά διπλώματα και μετάλλια καθώς και αναμνηστικά κύπελλα διάκρισης που θα δοθούν στους διακριθέντες αθλητές.
  • Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες τρεις θέσεις του βαθμολογικού πίνακα θα λάβουν κύπελλα συμμετοχής.

Βασικοί Κανονισμοί

• Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές γεννηθέντες από 2008-’09 και 2010-’11 και οι υπεύθυνοι των ομάδων υποχρεούνται να προσκομίσουν στην διοργανώτρια αρχή πιστοποιητικά γέννησης ή δελτία. Η συμμετοχή στους αγώνες μη πιστοποιημένου αθλητή δεν θα επιτραπεί από την αρμόδια αρχή.
  • Για κάθε ζήτημα που θα προκύψει ευθύνη έχει ο διοργανωτής Μακεδονικός
  • Οι μπάλες οι οποίες θα χρησιμοποιούνται για την διεξαγωγή των αγώνων θα είναι No 5  ( για γεννηθέντες 2008-’09) και Νο 7 (για γεννηθέντες 2010-’11) .
  • Οι αγώνες θα διεξάγονται με την παρουσία διαιτητή ο οποίος και θα είναι ο μοναδικός αρμόδιος για την σωστή τέλεση του αγώνα.
  • Η διάρκεια κάθε αγώνα είναι 40 λεπτά καθαρού χρόνου, από 20 λεπτά το κάθε ημίχρονο και με τρίλεπτο διάλειμμα μεταξύ αυτών. Κάθε ημίχρονο διαιρείται σε δύο περιόδους των 10 λεπτών η κάθε μία με μονόλεπτη διακοπή μεταξύ αυτών.
  • Ο προπονητής μπορεί να χρησιμοποιήσει όσους αθλητές θέλει και επιθυμεί ανεξαρτήτου διάρκειας.
  • Κάθε ομάδα μπορεί να δηλώσει όσους αθλητές επιθυμεί.
  • Οι αλλαγές γίνονται ελεύθερα κατά την διάρκεια των  περιόδων.
  • Απαγορεύονται οι ενστάσεις
  • Επιτρέπεται ΜΟΝΟΝ η άμυνα man to man και όχι η άμυνα ζώνης.